Načítání...

S mobilem na pivo

Poznáváte se?

V posledních letech se nám tu rozmohl takový nešvar. Chytré telefony. Nechci je hanit, protože nám z velké části usnadňují komunikaci a život. Respektuji to, že doba jde dopředu a s ní i nové technologické trendy a výhody. Nicméně za poslední 3 roky jsem si všimla, že se kvůli telefonům začíná měnit naše chování. Zkusili jste někdy na zastávce nebo v autobuse nebo v restauraci zdvihnout hlavu a rozhlédnout se kolem po lidech? Uvidíte skupinku lidí se sklopenou hlavou čučící do krabičky. A já se ptám – je to přirozený vývoj nebo už je to moc? Je to naše novodobá externí část těla? Nedávno jsem slyšela rozhovor (myslím, že to bylo na DVTV), ve kterém se řešilo to, že lidé přijímají neustále prostřednictvím těchto médií kvanta informací a mozek je zahlcený zpracováváním. Lidé přestávají jen tak BÝT a “lelkovat“. Lidé se uzavírají do sebe a tráví ho prohlížením “storíček“ na Instagramu a jiných sociálních sítích. Začínáme žít dvojí život. Ten opravdový a ten virtuální (který neexistuje!). Nebudu dál kázat vodu a pít víno (pivo), ale proč to vlastně píšu? Začíná mi chybět opravdová komunikace a interakce mezi lidmi.

Chytré telefony pronikají ÚPLNĚ DO VŠECH SFÉR NAŠEHO ŽIVOTA – bereme si je k vaření, do postele, na záchod, na cvičení, na přednášky, na procházky, na kafe, na jídlo, na pivo… Nechci házet všechny do jednoho pytle, neboť vím, že stále existují mezi námi například lidé, kteří nemají profil na Facebooku, ba někteří starší nemají ani e-mail!

 

Pivo, společenský tmel

Co mě mrzí je to, že nadměrné používání telefonů proniká do hospod. Já chodím moc ráda na dobré pivo s mými blízkými nebo známými. A chodím tam ráda nejen kvůli dobrému pivu, ale hlavně proto, že si s nimi můžu POPOVÍDAT. Tváří v tvář. Odjakživa totiž pivo funguje v naší zemi jakýsi sociální stmelovač. Odpočineme si od školy, od práce a zapomeneme na každodenní starosti. Bohužel i v mojí partě přátel začínáme čím dál častěji vytahovat telefony u piva. Jaký máte názor a zkušenost vy?

Proč to vůbec děláme?

 

Co na to průzkum?

V srpnu loňského roku uskutečnil Český svaz pivovarů a sladoven online průzkum ohledně používání telefonů v hospodách a restauracích. 72 % návštěvníků českých hospod a restaurací v nich běžně používá mobil. Paradoxem je, že 36 % dotazovaných používání mobilů v hospodách a restauracích vadí a považují to za sociální přešlap – hlavně v případě, pokud je u stolu více lidí. Dokonce přes 2/5 respondentů by uvítalo zákaz používání mobilů v restauračních zařízeních. Jen 28 % respondentů uvedlo, že mobil v restauracích a hospodách nepoužívá.

Ve skupině lidí, kteří mobily v restauracích a hospodách běžně používají, převládají lidé ve věku od 18 do 26 let. Z průzkumu vyplynulo, že bez telefonu se jich v této situaci neobejde více než 81 %. Lidé ve věku 54 až 66 let používají telefon v restauraci nebo hospodě pouze v 55 % (což už je ale i tak dost).

„Z našich výsledků vyplývá, že lidé jsou s tím relativně smíření. Více než 41 procent respondentů odpovědělo na přímou otázku, zda jim to vadí, slovy, že holt je taková doba a lidé spolu více sdílí informace přes sociální sítě, než aby si je řekli osobně. Zajímavé je, že takto odpověděli nejčastěji lidé, kteří telefon v hospodách a restauracích používají nejvíce, lidé ve věku 18 až 26. Ti používání mobilu v restauraci nebo hospodě odmítají v takřka 46 procentech. Ve skupině lidí ve věku 36 až 44 let takto odpovědělo něco málo přes 30 procent z nich.“

Martina Ferencová, ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven

Nejostřeji se proti používání telefonu v hospodách a restauracích vymezují lidé s vysokoškolským vzděláním. Používání mobilu v restauracích a hospodách odmítá takřka 49 % z nich (průzkumu jsem se neúčastnila, ale hlásím se). Mezi dotázanými se našlo 45 % takových, kteří by takový zákaz určitě nebo spíše ocenili.

Snad mi odpustíte tentokrát takto úvahový článek plný otázek.
Odpovězme si každý sám… a nebo do komentářů 😀