Načítání...

Martina Ferencová: Pivo pijí chytré ženy

Cestu na střední školu v Jihlavě si záměrně prodlužovala kolem pivovaru, kde jí učarovala specifická rušná atmosféra. „Miluji zejména zvuky z lahvárny, to je pro mě rajská hudba,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. Jejím favoritem je pšeničné, doma ho ovšem vůbec nepije, pivo má spojené hlavně se setkáváním s přáteli. S optimismem tvrdí, že typickým konzumentem nejsou jen muži, ale i chytré ženy.

Jak jsou na tom ženy a pivo?
Pivo je pro ženy v Česku stále atraktivnějším nápojem. Meziročně vzrostla skupina žen, které si alespoň občas pivo dopřejí, konkrétně z 57 % na 59 %. V průměru si jej dají skoro dvakrát za týden. Nositelkami vzestupného trendu jsou především ženy v nejmladší věkové kategorii 18 – 29 let. Obecně si myslím, že pivo je favoritem všech chytrých žen.

Víte, proč tomu tak je?
Mladší lidé jsou obecně otevřenější experimentům, chtějí zkoušet stále nové chutě, jejich loajalita ke značce a dokonce ani k typu piva ještě není tak vysoká jako v pozdějším věku. Pivovary na to reagují nabídkou pivních speciálů, jejichž obliba i mezi ženami stále roste.

Říká se, že pivo je v Česku nápojem vzdělaných žen s dobrými příjmy. Je to pravda?
Dá se to tak říci, ale nejen to. My ženy přistupujeme k výběru jídla i nápojů možná o něco sofistikovaněji než muži. Více se zajímáme nejen o složení a kvalitu, ale taky o to, co je právě tzv. trendy. V tom všem pivo dokonale obstojí.

Víte, kolik piva ženy vypijí v průměru?
V průměru ženy v Česku vypijí o něco více než dva půllitry týdně. Naprostá většina žen se přirozeně drží v mezích zodpovědné konzumace, takové množství nenaruší ani případný dietní režim. Pivo je taky ideální iontový nápoj po sportovním výkonu. Zcela jistě mi je blízký názor také pana profesora Pirka, který tvrdí, že pivo včetně nealko piva považuje za nejlepší nápoje, které kdy lidstvo vynalezlo.

Pohlédněme od žen. Čím to je, že Češi vypijí v průměru 138 litrů na hlavu?
Že je české pivo chytře vymyšlené, dokazuje také vlastnost, které se říká pitelnost. Každý se tomu směje, ale skutečně existuje, jsou k tomu dokonce výzkumy. Zjednodušeně řečeno: když dopijete klasický český ležák, máte zkrátka chuť na další. Proto Češi většinou nechodí jen na jedno. A proto jsou Češi na prvním místě ve spotřebě piva na světě.

Z čeho podle vás vyplývá v zahraničí respekt k českému pivovarnictví?
Export českého piva neustále roste, v roce 2017 jsme vyvezli rekordních 4,6 milionu hektolitrů. Tento stoupající trend potvrzuje, že pojem „české pivo“ ve světě skutečně něco znamená. Největší zájem je o světlý ležák vyrobený z kvalitních surovin – českého sladu a českého chmele, a díky umu českých sládků. Podle Czech Tourism přijíždí řada turistů do České republiky právě kvůli věhlasu českého piva. Jedinečnost výroby vychází z mnohasetleté tradice vaření piva. Díky předávání z generace na generaci byla ve specifické podobě uchována až do dnešních dnů. O světovou pověst českého piva se zasloužily jak výhodné podmínky pro pěstování sladovnického ječmene a chmele, tak i vysoká odborná úroveň všech, kdo se na jeho výrobě podílí.