Načítání...

Je cider pivo nebo není?

Pivo je nám všem notoricky známým nápojem, který tu byl už od nepaměti a my Češi jsme v jeho přípravě vážně dobří. Ale kde se vzal ten stále oblíbenější cider, který se poslední dobou  často objevuje po jeho boku v regálech českých obchodů a na nápojových lístcích v restauracích, bistrech a barech.

Vznik piva je datován někdy 7000 let př.n.l. a to do Mezopotámie. Nicméně rozhodně se nejednalo o pivo, tak jak ho známe my. První pivo bylo velmi pravděpodobně dílem náhody, kdy došlo ke zkvašení skladovaného obilí, do kterého natekla voda. Také víme, že následně Sumerové cíleně kvasili nalámaný chléb s vodou a dalšími přísadami. To, co ale určitě do piva nepřidávali je chmel, v té době ještě nebyl znám. Do piva tak byly přidávány opravdu rozličné byliny. Až německý Reinheitsgebot, tedy Zákon o čistotě piva, z roku 1516 určil, že kvalitní pivo má obsahovat pouze čtyři základní suroviny – vodu, slad, chmel a kvasinky. Na těchto základech se pivo ve většině případů vyrábí dodnes.

„Sajdr“ se  vyrábí řízeným kvašením jablečného nebo i jiného ovocného moštu. K jeho výrobě tak vlastně potřebujete pouze jednu surovinu a specifický druh kvasinek, pokud nechcete cider nechat zkvasit divoce, ale i to lze.

Nápoj je  z historických důvodů nejvíce populární ve Velké Británii, Irsku a Francii, kde ho pili lidé tisíce let nazpět, protože jeho výroba nemusí být náročná na technologii a suroviny – jablka jak známo byly a jsou, kam se podíváte.  V Česku a dalších zemích Evropy byl až do nedávné doby takřka neznámý. První cidery se k nám začaly dovážet teprve na začátku 90.let  minulého století. A je to pouze přibližně pět let, co se u nás cider začal ve větší míře také vyrábět a veřejně propagovat.

Pivo se oproti cideru vaří a prochází mnohem náročnějším procesem výroby. Samotné vaření piva je relativně komplikovaný proces, který trvá několik hodin. V pivovaru například nejde uvařit várku během běžné pracovní doby. Mladina pak následně řízeně kvasí a dozrává několik týdnů až měsíců, což už má společné s jablečnou šťávou při výrobě cideru.

Cider není pivo a pivo není cider.

Obojí ale máme rádi!

Ty nejlepší české cidery, vyráběné z kvalitních surovin a poctivě, máte každoročně v červnu možnost ochutnat na Slavnosti Cideru na pražské Smíchovské náplavce.

www.slavnostcideru.cz