Načítání...

Čeští pivovarníci mají vlastní prapor

Prapor vznikl u příležitosti 100 let výročí založení samostatného Československého státu a také 145. výročí založení Spolku pro průmysl pivovarský v Království českém, nejstaršího pivovarského spolku v Evropě. Jeho nástupcem je nynější Český svaz pivovarů a sladoven. Slavnostní akt se odehrál na konci září v kostele sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze. Prapor požehnal arciopat Břevnovského kláštera, Petr Prokop Siostrzonek.

„Za věhlasem českého piva stojí spousta práce, potu a úsilí, a to nejen sládků, ale všech lidí v oboru. Jedná se o produkt, na kterém bezpečně poznáte, kolik péče a lásky mu bylo věnováno. Proto jsem osobně hrdý na všechny profesionály, kteří dělají českému pivovarnictví čest, a přeji jim hodně sil do další práce.“

František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.

Na jedné straně praporu je vyšitý svatý Václav jedoucí na koni. Tento světec je nejen patronem České země, ale i patronem českých pivovarníků, kterého jim údajně přidělil v roce 1357 císař Karel IV. Na druhé straně praporu je vyšita Svatováclavská koruna a pivovarský znak s pivovarským náčiním: dřevěná lopata, tzv. vidrovačka, pro kypření klíčícího ječmene na humně sladovny, zkřížené limpy – dřevěné nástroje s otvorem pro ruku používané k obracení sladu na hvozdu, šoufek – dřevěná nádoba na protahování (okysličování) mladiny před zakvašením a hřeblo na shrnování kvasnic. Současně byl při žehnání praporu představen jako obraz zarámovaný text prvních stanov Spolku pro průmysl pivovarský v Království českém z roku 1873.

zdroj TZ